I. Általános rendelkezések:
1. A vadász kutyájával szólóban teljesíti a 20 perces futamot. Egy kutya csak egy futamot teljesíthet, másik vezeto ugyanavval a kutyával nem indulhat.
2. A lehetoség határain belül minden versenyzonek akkora területet kell biztosítani, hogy megszakítás nélkül az egész futamra elég legyen. A megjelölt határok között a versenyzo választhat az általa lekeresendo területrészek között.
3. Ha szükséges helyváltoztatás, az ehhez szükséges ido nem számít bele a futamba.
4. A vadász 4 töltényt visz magával és csak egy kétlövetu puskát használhat, illetve automata fegyverébe csak két töltényt tehet.
5. Maximum két vadat lohet és szedhet fel az engedélyezett vadfajokból.
6. Ha a vadász lelott egy vadat és azt nem tudja megtalálni, egyszer megengedett, hogy abbahagyja a keresést és megkíséreljen egy másik vadat megloni, de a bíróknak szigorúan figyelembe kell venni a sebzett vad elvesztését.
7. Ha a vadász felvette két lelott vadját és még maradt tölténye, szigorúan tilos azokat felhasználnia, de töltött fegyverrel kell folytatnia a keresést.
II. A verseny értékelése:
Kizáró okok.
ha a vadász nem engedélyezett vadfajra lo.
Ha viselkedése magára vagy a többiekre veszélyes
1. Lövés : a vadász képessége (max. 20 pont)
a./ minden egyes elejtett és felvett vad egy lövéssel: +10 pont
b./ minden egyes elejtett és felvett vad két lövéssel: + 5 pont
c./ minden egyes elejtett (holtan vagy sebzetten földre esett)
de meg nem talált vad, levonva az eredménybol: - 10 pont .
Ha a kutya egy másik vadász által sebzett vadat hoz be, az csak a kutya teljesítményébe számit bele, a loteljesítményt nem emeli.
2. A vadász muködése: a versenyzoknek be kell fejezni a futamot, kivéve rendkívüli körülmény közbejöttét. A bírók vizsgálják a vadász futam alatti magatartását, hozzáértését.
a. vadászati pontosság és jártasság
a vadászati szabályok figyelembe vétele, a környezet – más tulajdonának - tiszteletben tartása +15 pont
b. biztonság és ügyesség
biztonsági szabályok betartása, hogyan választja ki a legmegfelelobb módszereket +20 pont
c . sportszellem +15 pont
összesen 50 pont
3. A kutya munkájának értékelése, a kutya vezetése:
a/ a kutya és a vadász harmonikus együttmuködése , a kiképzés minosége, a kutya engedelmessége és hatékonysága, a keresés szabályossága, elhozás és fogás minosége, viselkedést vadnál: maximum 15 pont
b./ A kutya természetes hajlamai : kezdeményezo készsége, keresési hajlama, találni akarása, fajtára jellemzo stílusa mozgásban, vadmegállásban és utánhúzásban, keresését és fejtartását a területhez igazodását, orrjóságát, óvatosságát fedett terepen
maximum 15 pont.
Összesen 30 pont .
MINDÖSSZESEN: 100 pont
|